• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Objazdówka po polskich pasmach gór – jak zaplanować podróż?

  • Górski szlak

Planując wycieczkę po polskich pasmach gór, do dyspozycji masz kilka najważniejszych ich rodzajów i łańcuchów, z których możesz długo wybierać konkretne szlaki i miejsca do zobaczenia. Góry Świętokrzyskie, Karpaty i Sudety zawierają w sobie dziesiątki pasm oferujących piękne widoki i okoliczności natury, w tym również parki narodowe i inne zjawiskowe miejsca.

Planując podróż po polskich górach, koniecznie wybierz swoją konkretną destynację i odpowiednio przygotuj się na przygodę!

Plan wycieczki to podstawa – w którym kierunku podążać?

Gór w Polsce nie brakuje, więc możesz do woli przebierać wśród pięknych szlaków i górskich atrakcji. Polskie góry to również opcja wędrówek zagranicznych lub na granicy Czech i Słowacji. Przed wyruszeniem w góry koniecznie warto zadbać o odpowiedni plan działania i zapoznać się z lokalnymi szlakami, by bezpiecznie i komfortowo przemierzać kolejne kilometry.

Stojąc przed wyborem szlaku dla siebie, możesz rozważyć popularne kierunki podróży, takie jak:

  • Tatry i szlak na Giewont – charakterystyczna sylwetka i obowiązkowy szczyt w Tatrach Zachodnich. Szlak na Giewont prowadzi przez Dolinę Strążyską i Dolinę Małej Łąki. Jest zakończony kapliczką na szczycie Giewontu. To wymagający szlak.
  • Sudety i szlak na Śnieżkę – najwyższy szczyt w Sudetach. Najpopularniejsza trasa na Śnieżkę prowadzi z Karpacza przez Kocioł Łomniczki i przełęcz Karkonoszczątkowską.
  • Beskidy i szlak na Babią Górę – najwyższy szczyt w Beskidach Zachodnich. Szlak prowadzi z przełęczy Brona na szczyt, więc gwarantuje widoki na Tatry i okoliczne pasma górskie.
  • Karpaty i szlak na Petros – najwyższy szczyt w Karpatach Słowackich. Trasa prowadzi z wsi Stefanova przez Dolinę Borovnicką na szczyt Petrosu.

Powyższe przykłady to zaledwie ułamek wszystkich dostępnych na terenie naszego kraju. Jeśli szukasz dodatkowej dawki wiedzy o ciekawych szlakach i przewodnikach turystycznych, to sprawdź naszą poprzednią publikację. Nasz portal opisywał mapy, przewodniki i szlaki turystyczne dotyczące Tatr w przeszłości.

Przygotuj najpotrzebniejsze wyposażenie

W zależności od szczytu i szlaku, który ostatecznie wybierzesz, pamiętaj, by odpowiednio skompletować sprzęt i wszystkie inne najpotrzebniejsze wyposażenie. Powinieneś odpowiednio zaplanować swoją trasę na początek szlaku, zadbać o dobry parking i ewentualne opłaty drogowe. Tak na przykład Sudety w dużym stopniu graniczą z Czechami, dlatego planując wyjście w góry od zagranicznej strony, koniecznie kup dostęp do autostrad w tym kraju. Wygodna elektroniczna winieta na Czechy powinna rozwiązać sprawę.

W wędrówce przydadzą Ci się też informacje o schroniskach na trasie. Możesz kupić lokalny przewodnik górski. Tego typu mapa może pomóc jako informator zawsze wtedy, gdy internet odmówi Ci posłuszeństwa.

Dobierz szczyt lub szlak pod swoje umiejętności

Stojąc przed wyborem szlaku dla siebie, koniecznie weź pod uwagę swoje doświadczenie w wędrówkach górskich. Na tej podstawie powinieneś dobrać poziom trudności planowanej wędrówki do swoich możliwości. Jako turysta masz do dyspozycji przeróżne szlaki – od łatwych, po te najbardziej wymagające i niebezpieczne.

Koniecznie monitoruj pogodę i wyrusz w trasę dopiero wtedy, gdy warunki pozwolą na bezpieczne podróżowanie! Szerokiej drogi!