• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Bolące kolana w górach to znak, że czas na kolagen

  • bolace kolana w górach

Ból kolan w górach to sygnał od organizmu świadczący o nadmiernym obciążeniu stawów. Nie rezygnuj jednak z ulubionej aktywności fizycznej. Pora wprowadzić kilka zmian, by dać stawom większe wsparcie. Wśród nich warto rozważyć suplementację kolagenu, który stanowi główny budulec chrząstki stawowej.

Przyczyny bólu kolan podczas chodzenia po górach

Górskie wędrówki, choć korzystne dla zdrowia, kondycji i samopoczucia psychicznego, mogą stanowić wyzwanie dla stawów kolanowych. Jeśli odczuwasz ból podczas chodzenia po górach, prawdopodobnie nadmiernie obciążasz swoje stawy. Może składać się na to wiele czynników, m.in.:

  • źle dopasowane obuwie – nieodpowiednie buty nie zapewniają wystarczającego wsparcia i amortyzacji, przez co zwiększają obciążenie stawów kolanowych,
  • słabe mięśnie – w trakcie chodzenia po górach mięśnie nóg mogą znacznie przyczyniać się do ochrony stawów przed przeciążeniami,
  • nadmierna masa ciała – każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowy ciężar, jaki Twoje stawy muszą unieść, a nierówny teren w górach wywiera na nie dodatkowy nacisk,
  • niewłaściwa technika chodzenia – zbyt duże kroki, szybkie tempo i nieprawidłowe podparcie stóp mogą obciążać stawy, a także prowadzić do bólu i potencjalnych kontuzji,
  • brak rozgrzewki – zimne i sztywne mięśnie są mniej elastyczne, mają ograniczony zakres ruchu i zwiększają ryzyko urazów,
  • urazy – silny ból kolana podczas chodzenia po górach może świadczyć o poważnym urazie, takim jak skręcenie więzadeł, uszkodzenie łąkotek lub zapalenie maziówki, o czym może dodatkowo świadczyć obrzęk i ograniczenie ruchomości stawu kolanowego,
  • zmiany zwyrodnieniowe i choroby stawów – choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), dna moczanowa, zespół uchyłka łąkotki lub choroba zwyrodnieniowa rzepki nasilają dolegliwości bólowe w trakcie spacerów po nierównym podłożu.

Nie rezygnuj z wycieczek górskich! Wesprzyj swoje stawy

Istnieje wiele sposobów, na jakie możesz przeciwdziałać bólowi stawów podczas górskich wędrówek. Wdrażając te z poniższej listy, podczas następnej wycieczki w góry prawdopodobnie zauważysz dużą zmianę na plus.

  • Skonsultuj się ze specjalistą – jeżeli podejrzewasz u siebie uraz, zmiany zwyrodnieniowe lub chorobę stawów, koniecznie odwiedź gabinet lekarski.
  • Dbaj o kondycję na co dzień – regularny trening mięśni nóg pozwoli Ci wzmocnić mięśnie i poprawić ich wydolność w trakcie chodzenia po górach, a zatem także odciążyć stawy.
  • Dopasuj odpowiednie obuwie górskie – Twoje buty powinny zapewniać stabilność i amortyzację kroków. Zwróć uwagę na twardość podeszwy, ponieważ zbyt miękka prowadzi do nadmiernej pronacji stopy i obciążenia stawu kolanowego. Najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe z wysoką cholewką.
  • Rozważ zakup kijków trekkingowych – są niezwykle pomocne w odciążaniu stawów kolanowych podczas górskich wędrówek, ponieważ amortyzują wstrząsy, zmniejszają kąt zgięcia w kolanie i umożliwiają rozkładanie obciążenia na większe partie mięśniowe. Kijki poprawiają też Twoją równowagę, co zmniejsza ryzyko potknięć i potencjalnych urazów.
  • Rób rozgrzewkę przed wędrówkami górskimi – w ten sposób zwiększysz temperaturę mięśni, poprawiając ich elastyczność i zdolność do skurczu. Rozgrzewka aktywuje też Twój układ nerwowy, poprawiając koordynację ruchową i zapobiegając kontuzjom.
  • Dostosuj odpowiednie tempo – nie forsuj organizmu ponad miarę. Podczas chodzenia po górach rób regularne przerwy, by dać kolanom czas na odpoczynek.
  • Stosuj zdrową dietę – na co dzień jedz pełnowartościowo, dążąc do zachowania prawidłowej masy ciała. Zwróć uwagę na wystarczające spożycie białka w swoich posiłkach. Przeciętna osoba potrzebuje ok. 1-1,5 g białka na 1 kg masy ciała.
  • Rozważ suplementację – kolagen to główny budulec chrząstki stawowej, również w kolanach, z wiekiem jego zawartość stopniowo maleje, co dodatkowo przyspieszają przeciążenia, urazy i procesy zapalne. Warto suplementować kolagen, ponieważ nie ma on zbyt wielu źródeł pokarmowych w codziennej diecie.

Korzyści płynące z suplementacji kolagenu

Suplementacja kolagenu może przynieść różne korzyści osobom aktywnie spędzającym czas w górach, zwłaszcza tym, które regularnie podejmują wędrówki. Kolagen to 1/3 wszystkich białek i podstawa tkanki łącznej w organizmie. Suplementacja kolagenu to dobra decyzja zarówno w przypadku osób, które bolą kolana w górach, jak i tych, które chcą podjąć działania profilaktyczne.

Warto mieć na uwadze, że chodzenie po nierównym terenie to zawsze obciążenie dla stawów kolanowych. Codzienne spożycie kolagenu dostarcza organizmowi cenne aminokwasy, w tym glicynę, prolinę i hydroksyprolinę, z których głównie produkowany jest kolagen. W ten sposób możesz pozytywnie wpłynąć także na kondycję swojej skóry, włosów oraz paznokci.  

Badania naukowe wielu markowych surowców kolagenowych wykazały skuteczność suplementacji kolagenu w poprawie samopoczucia osób borykających się z dyskomfortem w obrębie stawów. Dotyczy to m.in. marek Naticol czy COLLinstant [1], [2].

Kolagen warto suplementować zarówno na co dzień, jak i bezpośrednio na górskich wycieczkach, podczas wysilania stawów. Choć osoby aktywne fizycznie prawdopodobnie chętniej sięgną po kolagen w tabletkach, my zdecydowanie polecamy kolagen do picia. Forma tabletki lub kapsułki ogranicza porcję kolagenu. Proszek do rozpuszczenia w wodzie lub gotowy shot może zawierać znacznie więcej kolagenu oraz dodatkowych składników wspomagających stawy.

Jaki kolagen na górskie wycieczki?

Przy wyborze odpowiedniego suplementu na wędrówki po górach znacznie pomoże Ci ranking kolagenu na stawy. Porównanie kilkudziesięciu kolagenów w jednym miejscu daje szybki wgląd do produktów o najlepszym stosunku jakości do ceny. 

Wybierając kolagen na stawy, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • źródło kolagenu – możesz zadecydować, czy chcesz suplementować np. kolagen rybi, wołowy albo wieprzowy,
  • badania skuteczności surowca – postaw na produkt, którego pozytywny wpływ na stawy potwierdzono naukowo,
  • zawartość kolagenu w 1 porcji – aktualnie dobre jakościowo suplementy zawierają od 3 do 10 g kolagenu,
  • składniki dodatkowe – poza kolagenem warto rozważyć suplementację np. witaminy C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki, a także skóry, kości, zębów, dziąseł i naczyń krwionośnych.

Poczytaj opinie ekspertów i konsumentów. Dowiesz się z nich m.in. o komforcie stosowania danego produktu, jego walorach smakowych i innych właściwościach.

Pamiętaj, że suplement diety to środek spożywczy, a nie produkt leczniczy. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.

Źródła:

[1] LACEY, SeÃ, et al., “Effect Size Statistics to Inform an Exploratory Analysis of a Double-Blinded, Randomised, Placebo Controlled Pilot Clinical Study to Evaluate the Efficacy of Naticol®, Specific Fish Collagen Peptides to Alleviate Symptoms of Osteoarthritis in the Knee”, Juniper Online Journal of Case Studies, 2019, 10.2: 30-37.

[2] Norte J. A. C., et al, “Efficacy of a food supplement with hydrolyzed collagen in improving clinical indices of knee osteoarthritis”.

Zobacz również:
https://www.pieniny.com/trampolina-ogrodowa.html