Camping w polskich Pieninach – co warto zobaczyć?
Polskie góry zachwycają swoim ukształtowaniem, pięknem i malowniczością. Do najbardziej polecanych można zaliczyć Pieniny – górskie pasmo będące częścią Karpat, położone na południu Polski. Przepływający obok szczytów Pienin Dunajec, stanowiący nieodłączną część tego urokliwego regionu turystycznego Polski. Sprawia, że region należy do najatrakcyjniejszego zakątków naszego kraju. Chcesz poznać te okolice? Dobrym pomysłem jest wyjazd kamperem. Zobacz, co warto zobaczyć!
Pieniny - malownicze górskie krajobrazy i piękny Dunajec
Polskie Pieniny cenione są przede wszystkim z uwagi na łagodny klimat. Stoki gór są mocno nasłonecznione, a doliny chłodniejsze. Późną jesienią i zimą w kotlinach pomiędzy szczytami gromadzi się mgła, a opady (w porównaniu z sąsiednim pasmem górskim – np. z Tatrami) są zdecydowanie mniejsze.
Najbardziej znaczącą rzeką Pienin jest Dunajec. To m.in. dzięki niemu region ten zaliczany jest do najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie części Polski. Co więc warto zobaczyć podczas wyprawy w Pieniny? Podpowiadamy. Wypożycz kampera, wybierz najlepsze miejsca na camping vacanceselect - serwisie umożliwiającym szybką i wygodną rezerwację, i wyrusz ku przygodzie.
Flora i fauna Pienin
Dzięki specyficznym warunkom klimatycznym, Pieniny charakteryzują się niezwykle zróżnicowaną roślinnością. Na jej różnorodność mają wpływ czynniki takie jak:
- wapienne podłoże,
- stromość stoków,
- bliskie sąsiedztwo Tatr,
- specyficzny klimat,
- zróżnicowana morfologia.
W tym paśmie górskim występuje ponad 1100 gatunków roślin. Do najciekawszych i obfitujących w różnorodność można zaliczyć florę Pienin Centralnych. Największą część stanowią lasy i łąki kośne. Bogactwo gatunków drzew, kwiatów i innych roślin sprawia, że okres wiosenno-letni najbardziej zachęca do turystyki.
Królestwo zwierząt w Pieninach szczyci się wieloma gatunkami płazów (m.in. żaby, ropuchy, kumaki i salamandry), gadów (jaszczurki, padalec, żmija zygzakowata, gniewosz, zaskroniec) oraz motyli, owadów, ptaków i ssaków. Występują tu dziki, jelenie i sarny oraz wydry. Duży obszar Pienin objęty jest rezerwatami przyrody. Natomiast w środkowej części pasma górskiego utworzony został Pieniński Park Narodowy. Miłośnicy przyrody bez problemu mogą zaplanować wędrówki połączone ze zwiedzaniem malowniczych miejsc stanowisk rzadkiej roślinności.
Rozbudowana infrastruktura turystyczna
O niezwykłej popularności Pienin świadczą nie tylko atuty przyrodnicze, ale również bardzo dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna i bogata baza noclegowa. Niezaprzeczalnym czynnikiem wpływającym na popularność tego regionu jest występowanie wód mineralnych, zwanych szczawami, co podnosi obszar Pienin do rangi regionu zdrojowego.
Co warto zobaczyć w Pieninach?
Na turystów czeka wiele atrakcji. Najpopularniejsze jest chodzenie po szlakach i stokach górskich i zdobywanie szczytów Trzech Koron (masyw ten posiada 5 wierzchołków). Na jednym z najwyższych, czyli Okrąglicy, usytuowana jest niezwykle atrakcyjna platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na całą panoramę Pienin, rzekę Dunajec oraz Tatry Słowackie.
Kolejną atrakcją jest zwiedzanie wąwozu Homole położonego w Pieninach Małych, który został okrzyknięty najpiękniejszym wąwozem w Polsce. Dzięki niezwykłym formacjom geologicznym, bujnej roślinności porastającej jego zbocza oraz obecności potoku Kamionka wąwóz jest wyjątkowo urokliwym miejscem wartym zobaczenia.
Dubantowska Dolina, znajdująca się przy wyjściu z wąwozu, słynie z wielkich głazów zwanych kamiennymi kręgami. Ten punkt jest doskonałym miejscem odpoczynku dla turystów i terenem do zregenerowania sił przed dalszą drogą. Dodatkowym udogodnieniem dla zmęczonych piechurów jest możliwość skorzystania z drewnianych ław i stołów.
Następną atrakcją jest możliwość podziwiania wodospadu Zaskalnik. Ten imponujący twór natury ma wysokość około 5 m i wygląda niezwykle malowniczo (szczególnie po silniejszych opadach).
Zamek w Czorsztynie, powstały w XIV wieku, to gratka dla miłośników historii. Obiekt pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego jest dostępny do zwiedzania przez cały rok. Zachowana renesansowa baszta oraz malownicze ruiny zamku średniego i górnego są niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną.
Zamek Dunajec w Niedzicy, również datujący swoją budowę na XIV wiek, w znacznej części został adaptowany na muzeum. W salach zamkowych znajdziemy ekspozycję mebli, obrazów, przedmiotów zabytkowych i wiele innych pamiątek historycznych. Można zwiedzić także spichlerz oraz wozownię. Na dziedzińcu zamkowym warto zajrzeć do ogromnej, bo aż 60-metrowej studni wykutej w wapieniu.
Spływy Dunajcem
Niewątpliwa atrakcją Pienin są spływy e Dunajcem. Trasa wiedzie przez najbardziej malownicze tereny Pienin, a spływy odbywają się na wielkich, drewnianych tratwach. Ta atrakcja turystyczna to sezonowa impreza trwająca od kwietnia do października.
Dla miłośników sportów ekstremalnych polecany jest spływ pontonami lub kajakami Przełomem Dunajca. Warto zaznaczyć, że zabawa przeznaczona jest dla osób dorosłych, a obecność doświadczonego sternika jest obowiązkowa.