• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Czym jest pochłaniacz kuchenny?

Pochłaniacz kuchenny to rodzaj okapu z filtrem. Jeśli jednak montujesz okap bez podłączenia do komina, masz do czynienia z pochłaniaczem.

Czym jest pochłaniacz kuchenny i jak pracuje?

Pochłaniacz kuchenny bez wyciągu oczyszcza powietrze i zawraca je do pomieszczenia. Oznacza to, że filtry węglowe należy wymieniać co kilka miesięcy. Z kolei wyciągi kuchenne usuwają zanieczyszczone powietrze poza ściany domu i powinny być podłączone do szybu wentylacyjnego.

Pochłaniacz kuchenny pomaga zredukować nieprzyjemne zapachy w kuchni.

Podstawowym zadaniem pochłaniacza jest wychwytywanie zapachów i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się. W kuchni jedzenie może po pewnym czasie wydzielać nieprzyjemny zapach. Może stać się jeszcze silniejszy, gdy powietrze jest wilgotne i skrapla się. Dlatego pochłaniacze kuchenne są pomocne, kiedy obserwujemy wysoki poziom wilgotności. 

Pochłaniacz kuchenny to doskonałe uzupełnienie danego pomieszczenia, czy to w domu, czy w lokalu gastronomicznym. Możesz samodzielnie ustawić poziom wentylatora (cztery poziomy prędkości silnika) dla różnej intensywności zapachu. Do przygotowania zupy używa się mniejszej siły, a większej – do smażenia. Urządzenie pracuje bardzo cicho. Znacznie zwiększa to komfort przebywania w kuchni, jak i w sąsiednim pomieszczeniu, do którego docierają różne dźwięki.

Pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że powietrze z kuchni przepływa przez specjalny filtry przymocowane do absorberów. Powietrze jest oczyszczane i wraca do pomieszczenia. Absorber nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego.

Jaki pochłaniacz kuchenny wybrać?

Dobrze dobrany pochłaniacz kuchenny ma kilka wyznaczników:

  • Wydajność. Najważniejszy parametr, na który należy zwrócić uwagę. Wydajność wskazuje, ile metrów sześciennych powietrza urządzenie może oczyścić w ciągu godziny.
  • Oświetlenie. Na rynku dostępne są obecnie dwa rodzaje oświetlenia okapów: oświetlenie halogenowe oraz oświetlenie LED. Ten drugi będzie lepszym wyborem, ponieważ diody LED są znacznie trwalsze, energooszczędne, a także emitują światło mniej męczące dla oczu niż halogeny.
  • Wymiary. To ważny parametr. Szczególnie ważna jest tutaj szerokość urządzenia. Należy to odpowiednio zgrać z szerokością pieca.
  • Klasa energetyczna.
  • Głośność pracy. Przed zakupem pochłaniacza kuchennego sprawdźmy poziom hałasu emitowanego przez urządzenie, aby upewnić się, że okap 50 cm pracuje cicho.

Jeśli gotujesz okazjonalnie, nie lubisz wiercenia w ścianie i zależy Ci na łatwym montażu, w takim wypadku wybierz elegancki, łatwy w montażu pochłaniacz. Na rynku jest wiele takich urządzeń. W związku z tym na pewno znajdziesz taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Pochłaniacze to skuteczny, a także wygodny sposób na filtrowanie powietrza w kuchni. Warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu filtra i czyszczeniu wentylatora okresowo.

Pochłaniacz kuchenny. Podsumowanie

Pochłaniacz kuchenny to przydatny, a także niezbędny gadżet kuchenny, niwelujący zapachy powstające podczas gotowania. Jest rozwiązaniem alternatywnym do wyciągów i znajduje zastosowanie zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych, gdzie podłączenie okapu do wentylacji jest niemożliwe lub utrudnione. Pochłaniacz to rodzaj okapu taki jak okap Bosch z filtrem węglowym pochłaniającym zapachy i tłuszcz. Działa w obiegu zamkniętym.

Pochłaniacz kuchenny nie potrzebuje podłączenia do komina wentylacyjnego. Jest on wyposażony w dodatkowy filtr węglowy, który oczyszcza wdychane powietrze z różnych zapachów i tłuszczów