• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Czym wyróżniają się profesjonalne zatyczki do uszu?

  • zatyczki do uszu

Hałas to nie tylko element zakłócający nasze codzienne funkcjonowanie, ale nierzadko również poważne zagrożenie dla zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza dźwięków generowanych w miejscach pracy, na przykład na placach budowy, w halach produkcyjnych, w pobliżu ruchliwych dróg, torów kolejowych lub lotnisk. W każdej z tych lokalizacji sprawdzą się zatyczki do uszu - podstawowy sposób na ochronę słuchu. Sprawdź, jak je dobrać.

1. Zatyczki do uszu - w różnych wariantach

2. Ochrona kanału słuchowego

3. Jak wybrać przeznaczone do uszu zatyczki?

Istnieją dwa podstawowe sposoby, które sprawdzą się najlepiej w przypadku ochrony słuchu i uszu. Przydadzą ci się albo nauszniki, albo zatyczki do uszu - w tym także profesjonalne zatyczki do uszu. Zatyczki silikonowe są łatwiejsze w użytkowaniu i bardziej wszechstronne.

Zatyczki do uszu - w różnych wariantach

Na rynku dostępne są różne rodzaje zatyczek. Najbardziej istotne z nich to:

  • zatyczki jednorazowe, na przykład stopery woskowe lub bardziej profesjonalne stopery z pianki poliuretanowej - wybierane przez osoby, które na hałasy są narażone raczej incydentalnie ,
  • zatyczki wielokrotnego użytku, na przykład stopery gumowe lub stopery piankowe - można korzystać z nich wielokrotnie; wśród nich znajdują się także profesjonalne zatyczki, które wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami.

Ochrona kanału słuchowego

Stopery do uszu mają kształt wałeczków, dzięki czemu idealnie dopasowują się do kształtu ucha i mogą być delikatnie umieszczane w kanale słuchowym. Konstrukcja, rozszerzająca się na zewnątrz, eliminuje ryzyko utknięcia i ułatwia bezproblemowe wyjęcie.

Czy zatyczki do uszu faktycznie działają? Tak. Skutecznie blokują one kanał słuchowy, uniemożliwiając przenikanie fal dźwiękowych do wnętrza ucha. Aby jednak zapewnić prawdziwą ochronę oraz bezpieczeństwo dla zdrowia, stopery douszne muszą być wykonane z bezpiecznego, neutralnego dla zdrowia materiału. Minimalizuje on ryzyko podrażnienia środkowej części ucha, co jest istotne zwłaszcza przy regularnym użytkowaniu.

Zatyczki są polecane zwłaszcza pracownikom narażonym na szkodliwy poziom hałasu, uczestnikom wydarzeń sportowych i wszystkim narażonym na hałasy.

Jak wybrać przeznaczone do uszu zatyczki?

Efektywność zatyczek dousznych lub nauszników, które zapewniają ochronę słuchu, jest wyrażona za pomocą wskaźnika redukcji szumów (NRR). Standardowy zakres tłumienia dźwięku w celu ochrony słuchu mieści się w przedziale od 15 do 35 decybeli. Wyższy poziom NRR oznacza skuteczniejsze tłumienie hałasu, pod warunkiem, że są one odpowiednio dopasowane do ucha.