Difenbachia - uprawa i pielęgnacja
Jedną z najpiękniejszych i najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych jest difenbachia. Posiada ona duże ozdobne liście, które na swej zewnętrznej stronie prezentują ciekawy deseń. W sprzedaży możemy spotkać odmiany, które znacząco się od siebie różnią i to zarówno pod względem wielkości, jak i wzorów na liściach. Jak należy uprawiać i pielęgnować tę roślinę?
Charakterystyka rośliny
Do rodzaju Diffenbachia należy kilkadziesiąt gatunków roślin z tropikalnych terenów Ameryki Środkowej i Południowej. Możemy je spotkać między innymi w Meksyku, Paragwaju oraz Argentynie. Roślina ta posiada szerokie i duże listowie z niezwykle ciekawym wielobarwnym rysunkiem. To właśnie po nim można odróżnić poszczególne gatunki. Same liście zbiegają się w szczytową koronę, a ich blaszki posiadają lancetowaty lub sercowaty kształt. W wyniku zasychania i opadania liści niżej położonych powstaje charakterystyczny pień. Najlepszym stanowiskiem dla diffenbachii będzie miejsce jasne. Trzeba jednak uważać, by nie padały na nią promienie słońca. W przeciwnym razie piękny rysunek na liściach wyblaknie i nie będzie miała aż tak dekoracyjnego charakteru. Difenbachię można też postawić w miejscu półcienistym. Jednak w takich warunkach w listowiu zacznie dominować kolor zielony. Należy pamiętać, że liście diffenbachii trzeba regularnie czyścic z kurzu, by cała roślina mogło prawidłowo oddychać. Poza tym zakurzona difenbachia traci na atrakcyjności.
Wilgotność i rodzaj podłoża
Podczas uprawy difenbachii trzeba pamiętać, że nie znosi ona przeciągów. Najlepsza temperatura dla niej to zakres 15-18 stopni Celsjusza. Jednak roślina ta jest dość tolerancyjna i przez krótki czas może egzystować w temperaturze 10 stopni. Jednak w takich warunkach termicznych może utracić dolne liście. W okresie letnim trzeba zapewnić difenbachii dość dużą wilgotność powietrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie rośliny na kamykach w podstawce z wodą. Trzeba jednak zadbać, by doniczka nie dotykała powierzchni wody. Jeśli chodzi o rodzaj podłoża, to powinno posiadać odczyn kwaśny. Optymalnym rozwiązaniem jest mieszanka ziemi kompostowej, wermikulitu oraz torfu. Do uprawy można użyć też uniwersalnej ziemi. Jednak warto wówczas ją uzupełnić wermikulitem.
Nawadnianie i nawożenie
Sposób nawadniania difenbachii musi być zrównoważony. Trzeba pamiętać, że gustuje ona w wilgotnym podłożu, ale nie toleruje przelewania. Oznacza to, że korzenie nie mogą stać w wodzie. W okresie wiosennym i letnim roślinę trzeba podlewać obficie. Oczywiście dużo zależy od warunków panujących w mieszkaniu. Jednak przyjmuje się, że dobrze jest nawodnić tę roślinę 2 razy w tygodniu. Natomiast zimą podlewanie trzeba ograniczyć do minimum. Chodzi przy tym o to, by ziemia była jedynie lekko wilgotna. Zazwyczaj wystarczy podlać ją raz w tygodniu w stopniu umiarkowanym. Po każdym podlaniu musimy osunąć wodę zbierającą się na podstawce. Do podlewania nadaję się odstała woda o pokojowej temperaturze.
Difenbachię przesadza się raz w roku w okresie wiosennym. Najlepiej przenieść ją do doniczki o dwa numery większej. Jeśli roślina z czasem straci swoje dolne liście, można ją odmłodzić. Wystarczy ściąć łodygę 10 cm nad ziemią. Po niedługim czasie roślina wypuści nowe pędy. Natomiast ze ściętego pędu trzeba przygotować sadzonki wierzchołkowe wraz z pióropuszem liści oraz sadzonki z samych fragmentów łodyg. Następnie należy je wsadzić na pewien okres do wody, by wypuściły korzonki. Jeśli tak się stanie, wsadzamy je do doniczek i zasypujemy ziemią. Warto pamiętać, by przed samym zabiegiem włożyć na ręce rękawiczki dla ochrony przed trującym sokiem tej rośliny.