• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Jak przygotować się na rodzinną wyprawę w góry?

Wyprawa w góry z całą rodziną z dziećmi to często duże wyzwanie. Jednak nie ma czego się bać – podstawą jest dobre planowanie. Po wyborze trasy można zabrać się za odpowiednie pakowanie na wędrówkę tak, aby niczego nie zabrakło i plecak nie był zbyt ciężki! W tym artykule opiszemy jak odpowiednio się ubrać w zależności od pogody i czego nie może zabraknąć w bagażu!

Odpowiedni ubiór

Jedną z najważniejszych rzeczy, o którą trzeba zadbać przed wyprawą, jest wybranie odpowiedniego ubioru. Podstawą są wygodne buty. Na lekkie trasy latem wystarczą typowe buty trekkingowe, sportowe, a nawet sandały, jednak na bardziej wymagające wycieczki, warto zaopatrzyć się w buty z wysoką cholewką i membraną. W zależności od pogody trzeba dopasować odzież wierzchnią. Na letnie wycieczki wystarczy ubrać się w jedną warstwę odzieży. W innych przypadkach należy nałożyć bieliznę termoaktywną i bluzę lub polar, a najzimniejsze dni dodatkowo kurtkę softshell lub narciarską. 

Prowiant na wyprawę w góry 

Podróżując po górach, zwłaszcza z dziećmi nie może zabraknąć prowiantu i picia. Wiele rodzin przygotowuje własne kanapki z tym, co dzieci lubią najbardziej. Innymi przekąskami mogą być batoniki zbożowe, orzechowe czy energetyczne. Do picia najważniejsza jest woda, ale dobrym pomysłem może też być zabranie termosu z ciepłym napojem. Ważne jest, aby zjeść porządny posiłek przed wyprawą, dlatego wybór noclegu też jest bardzo istotny. Willa Izydor oferuje noclegi w Kościelisku ze śniadaniem, dzięki czemu nie będzie trzeba się martwić o pierwszy posiłek. 

dzieci na wyprawie górskiej

Czego jeszcze nie może zabraknąć w plecaku? 

Kolejną rzeczą, o którą warto zadbać, wybierając się w góry, jest podręczna apteczka. W takiej apteczce powinny się znaleźć plastry i materiały opatrunkowe, rękawiczki, nożyczki i środek do odkażania. Na wyprawę w góry niezwykle ważny może okazać się koc termiczny, który nie zawsze znajduje się w podstawowym wyposażeniu apteczek. Poza apteczką przydatna może okazać się latarka, krem UV i środek przeciw owadom. 

Planowanie trasy – klucz do sukcesu 

Koniecznością jest dobranie odpowiedniej trasy do możliwości wszystkich wędrowców, małych i dużych! Jednak nie można na tym poprzestać. Zawczasu warto dokładnie zaplanować wycieczkę, ustalić gdzie będzie czas na postój lub miejsce na obiad. W każdym wypadku warto zarezerwować zapas czasu, bo z dzieckiem każda wędrówka może trwać dłużej! 

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy nie wolno zapomnieć o uśmiechach i dobrych nastrojach! Nawet jeżeli trasy się nie ukończy, ale zachwyci się napotkaną przyrodą, to wycieczkę będzie można uznać za udaną! Powodzenia!