• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Jak wybierać przynęty wędkarskie? Porady dla początkujących

Łowienie ryb to od lat jedno z najpopularniejszych hobby wśród mężczyzn, ale nie tylko. Po wędkę sięgają również kobiety, które cenią sobie ciszę, możliwość przebywania na łonie przyrody i sprawdzania swoich umiejętności łowieckich. Wędkowanie sprawia jeszcze więcej przyjemności, gdy udaje się złowić naprawdę duże okazy. Aby to się udało, konieczne jest odpowiednie dobieranie przynęt. Bez nich ryby nie zainteresują się wędką. Sprawdź, jakie przynęty możesz wybierać do łowienia.

1. Przynęty sztuczne i naturalne

2. Sztuczne przynęty wędkarskie na ryby roślinożerne

3. Przynęty dla ryby drapieżne

4. Jak przygotować się do pierwszego wędkowania?

Dobranie odpowiedniej przynęty wydaje się proste, jednak początkujący wędkarze często mają z tym kłopot. Naturalne i sztuczne, błyszczące, imitacje żywych ryb oraz robaki umożliwiają złowienie dowolnego okazu, pod warunkiem że dopasuje się rodzaj zanęty do charakteru zbiornika wodnego i zamieszkujących w nim ryb. W przeciwnym razie przynęta będzie bezużyteczna, a początkujący wędkarz sfrustrowany. Sprawdź, co powinno się pamiętać o dobieraniu przynęt do gatunku łowionej ryby.

Przynęty sztuczne i naturalne

Przynęty dla wędkarzy zawsze powinno się kupować w specjalistycznych sklepach. Obecnie można nabyć je nawet w dyskontach i marketach, jednak jakość ich wykonania jest niska. Słabe błystki wahadłowe szybko niszczą się pod wodą, dlatego już po jednej wizycie nad stawem nadają się do wyrzucenia. W naszej ofercie znajdują się przynęty wędkarskie utrzymujące się na powierzchni oraz woblery głęboko schodzące. Wszystkie produkty, które wchodzą w skład naszego asortymentu, są znane i cenione przez prawdziwych miłośników wędkowania. Dzięki temu sprawdzają się dobrze zarówno, gdy łowi się szczupaka lub suma, jak i gdy wybiera się rejs kutrem i połów śledzi na morzu.

Do naszego sklepu mogą zawitać także osoby, które do tej pory wybierały łowienie na żywą zanętę. Oferujemy im wybór przynęt imitujących martwą rybkę unoszącą się w wodzie. Dodatkowo mogą wybrać dla siebie naturalne przysmaki, które przyciągają ryby drapieżne i roślinożerne.

Sztuczne przynęty wędkarskie na ryby roślinożerne

Ryby żywiące się roślinami zwykle są mniejsze i łatwiejsze do złapania niż drapieżniki. Początkujący wędkarze łowią głównie gatunki z tej grupy, jednak i wśród nich można natrafić na okazy imponujących rozmiarów. Ryby roślinożerne smakują wyśmienicie po przyrządzeniu na patelni od razu po powrocie do domu. Do ich łowienia nie trzeba się długo przygotowywać. Wystarczy wybrać solidnie i jednocześnie niedrogie przynęty sztuczne, które sprawdzą się podczas wielu wizyt nad stawem. Dzięki nim wędkarz cieszy się ze złowienia pierwszych karasi, kiełbów, płotek, leszczy lub linów. 

Przynęty dla ryby drapieżne

Ryby drapieżne w Polsce osiągają naprawdę imponujące rozmiary, dlatego wielu wędkarzy marzy o ich złowieniu, nawet jeśli nie zamierza zabierać ich ze sobą do domu. Hobbyści często łowią je, a po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, wypuszczają z powrotem do wody. Aby złowić szczupaka lub suma, powinno się stosować przynętę imitującą rybę. Drapieżnik chętnie zje martwą rybkę, jednak nie każdy wędkarz jest w stanie uśmiercić mały okaz, by spróbować złowić większy. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz wybrać dla siebie przynętę w kształcie drobnej, roślinożernej ryby, która występuje w środowisku zamieszkiwanym przez drapieżnika. Takie rozwiązanie pozwoli humanitarnie łowić ryby bez uśmiercania jakiegokolwiek okazu.

Do łowienia ryb drapieżnych można wybierać także przynęty naturalne w formie pelletu. Mają smak i zapach prawdziwej ryby, dlatego drapieżnik chętnie je zjada i nadziewa się na haczyk. Pellet jest wygodny do stosowania przez początkujących wędkarzy, gdyż łatwo nadziewa się na haczyk i nie wymaga dużej wprawy w zakładaniu. Przynętę tego typu trudno zdjąć z haczyka, dlatego ryba nie może zjeść jej i szybko odpłynąć. Dzięki temu złowienie dużego okazu szczupaka bądź suma staje się o wiele prostsze.

Jak przygotować się do pierwszego wędkowania?

Pierwszy wyjazd na ryby na weekend lub na noc wymaga odpowiedniego przygotowania. Prócz wędki i przynęty powinno się przygotować inne przedmioty, które ułatwią pobyt nad wodą. Wędkarz potrzebuje podbieraka, a także odpowiedniej odzieży - nieprzemakalnych wysokich butów i spodni, które zabezpieczą go przed atakami kleszczy bytujących w wysokich trawach i zaroślach. Dla wygody warto zabrać ze sobą składane krzesełko wędkarskie. Jeśli pobyt nad stawem obejmuje nocleg, konieczne jest przygotowanie namiotu, karimat i śpiworów przystosowanych do pory roku. Przydatny jest też palnik gazowy i zestaw naczyń, który umożliwia przygotowanie ciepłych napojów oraz prostych posiłków. Nieodłącznym elementem wyposażenia wędkarza jest też latarka czołówka, która ułatwia wyciąganie ryb z wody po zmroku. Ze względu na obecność wielu komarów wokół zbiorników wodnych konieczne jest zabieranie ze sobą sprayu na owady o wysokiej zawartości repelentów, by uniknąć licznych bąbli na całym ciele i silnego swędzenia.