• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Jakie są objawy, przebieg i leczenie zapalenia pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego jest częstą dolegliwością zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Daje bardzo nieprzyjemne objawy, a nieleczone może powodować poważne powikłania. Czym tak naprawdę jest i w jaki sposób leczyć tę dolegliwość, by jak najszybciej wrócić do zdrowia? Dowiesz się o tym z dzisiejszego artykułu.

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego i kogo najczęściej dotyczy

Zapalenie pęcherza moczowego dotyka kobiety, mężczyzn, dorosłych i dzieci. Nie da się jednak nie zauważyć, że to panie najczęściej cierpią z powodu tej dolegliwości. U zdrowej osoby zarówno pęcherz jak i drogi moczowe są jałowe. Znaczy to tylko tyle, że nie spotkamy tam żadnych chorobotwórczych drobnoustrojów. Zapalenie powstaje na skutek infekcji bakteriami, które najczęściej dostają się tam przez cewkę moczową. Zapalenie pęcherza ma tendencje do nawracania. U niektórych osób pojawia się wielokrotnie w ciągu życia, u innych praktycznie nie występuje.

Warto wiedzieć, że zapalenia układu moczowego są częstą przypadłością u dzieci. Spore nasilenie tej dolegliwości pojawia się także u osób powyżej 60 roku życia.

 

 

Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?

Głównym objawem infekcji układu moczowego jest ból i pieczenie, które pojawia się w trakcie oddawania moczu. Bardzo często występuje też krwiomocz i stany podgorączkowe. U dzieci zauważyć można częstomocz i przypadkowe moczenie w ciągu dnia.

Do mniej znanych objawów zaliczyć można:

  • osłabienie,

  • wymioty,

  • brzydki zapach moczu,

  • bóle w dolnej części pleców,

  • ból brzucha.

Kiedy udać się do lekarza?

Przyjmuje się, że każde dziecko z objawami zapalenia układu moczowego powinno bezzwłocznie zostać przebadane przez lekarza. W przypadku najmłodszych pacjentów infekcje układu moczowego mogą nasilać się z każdą godziną. Bardzo często jedynym sposobem ich leczenia jest wprowadzenie antybiotykoterapii.

Również mężczyźni w momencie wystąpienia objawów nie powinni odkładać wizyty u lekarza.  W przypadku kobiet, skąpoobjawowe zapalenie pęcherza moczowego może ustąpić samoistnie. Warto w takiej sytuacji zadbać o picie dużej ilości wody i jak najmocniejsze zakwaszenie moczu. Z powodzeniem stosuje się tu różne suplementy np. na bazie soku żurawinowego. Takie produkty bez recepty znaleźć można na stornie Wapteka.pl.

 

 

Jak diagnozować i leczyć zapalenie układu moczowego?

W przypadku podejrzenia zapalenia układu moczowego wykonuje się podstawowe badanie moczu oraz jego posiew. Doświadczony lekarz, widząc wyniki podstawowych badań, jest stwierdzić przyczynę dolegliwości i zastosować odpowiednie leczenie. Czasami wykonuje się również badania dodatkowe takie jak USG jamy brzucha. W przypadku podejrzenia poważniejszych chorób lekarz może zalecić wykonanie np. urografii.

Leczenie w głównej mierze opiera się o antybiotyki. Ich wybór uzależniony jest od wyniku posiewu moczu. W przypadku, gdy badanie to wykryje bakterie w moczu, wykonywany jest antybiogram, z którego dowiedzieć się można, na jakie antybiotyki wrażliwe są bakterie odpowiadające za powstanie stanu zapalnego.

W sytuacji, gdy zapalenie  jest niepowikłane bardzo często stosuje się Fluorochinoliny. Spośród domowych sposobów wymienić można wspieranie się lekami na bazie furazydynu, picie dużej ilości płynów i stosowanie ciepłych okładów. Nie zawsze sposoby te są jednak skuteczne i w przypadku, gdy objawy się nasilają, warto udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa. Więcej informacji o przebiegu zapalenia pęcherza, objawach i skutecznych sposobach leczenia znaleźć można na stronie Wapteka.pl.