Jakie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu powinien złożyć podatnik?
PIT 36L - co to jest i kto powinien go złożyć?
PIT 36L dotyczy podatników, którzy wybrali formę rozliczenia w postaci liniowego opodatkowania dochodów czyli potocznie nazywany podatek liniowy. Co do zasady odgórnie dochody opodatkowane są z tytułu zasad ogólnych czyli na skali podatkowej. Aby móc korzystać z podatku liniowego należy złożyć stosowną deklarację w odpowiednim terminie.
W przypadku działalności gospodarczej, która zakładana jest w ciągu roku istnieje możliwość wybrania tej formy opodatkowania podczas składania dokumentów rejestrujących firmy w CEIDG (w przypadku kiedy nie będzie świadczył usług na rzecz byłego pracodawcy). To jedyny wyjątek kiedy istnieje możliwość wyboru formy opodatkowania w ciągu roku.
Niezależnie od wybranego rodzaju opodatkowania, każdy podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji dotyczących wysokości dochodu do urzędu skarbowego do końca kwietnia. Dotyczy to wszystkich osób fizycznych, które uzyskały jakikolwiek dochód nie tylko z tytułu pracy dotyczy to także innych przychodów np. z tytułu działalności nierejestrowanej. Opodatkowanie liniowe powinno być składane na dokumencie PIT 36L. Istnieje możliwość prostego rozliczenia podatku za pomocą programu, w którym wypełnisz PIT 36L online.
Jakie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu powinien złożyć podatnik?
Poza podatkiem liniowym, którego rozliczenia należy dokonać na wyżej opisanym dokumencie, istnieją także inne formy opodatkowania, z których każdej przysługuje konkretny numer dokumentu.
PIT 36
Zeznanie dotyczące wysokości osiągniętego dochodu poniesionej straty za dany rok podatkowy podatników, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych.
PIT 28
Deklaracje tą składają podatnicy, którzy rozliczają się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co istotne nie każdy rodzaj działalności, może być rozliczany za pomocą ryczałtu.
Kto powinien złożyć deklarację PIT 28?
- osoby, które zawarły umowę najmu, podnajmu bądź dzierżawy, która opodatkowana jest ryczałtem ewidencjonowanym
- osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i wybrały tę formę opodatkowania
- spółki jawne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych, które są opodatkowane ryczałtem
PIT 16A
Deklaracja ta jest składana w przypadku rozliczenia kartą podatkową. Podobnie jak w przypadku ryczałtu tutaj także są wyznaczone grupy zawodowe, które mogą korzystać z tej formy opodatkowania.
Czy zeznanie muszę złożyć do Urzędu Skarbowego?
Dawniej obowiązkowe złożenie deklaracji rocznej kojarzyło się z długimi kolejkami w urzędzie i czasem spędzonym w poczekalni, dodatkowym stresem związanym z odpowiednim wypełnieniem deklaracji oraz strachem czy oby na pewno zdążymy złożyć wszystko na czas. Obecnie nie musimy odkładać tego obowiązku na ostatni moment, tak jak zapewne większość robiła to w przypadku deklaracji papierowej. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby rozliczyć PIT wygodnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy, że w przypadku umowy o pracę otrzymamy rozliczenie od obecnego pracodawcy, a wszystkie dane będą wprowadzone w serwisie. Wystarczy je zweryfikować, zatwierdzić jeżeli są poprawne lub nanieść ewentualne poprawki czy dodać obowiązujące ulgi i przesłać wypełniony wniosek.
Deklaracja podatkowa a VAT
Poza złożeniem deklaracji dotyczącej podatku dochodowego przedsiębiorcy zobowiązani są również do rozliczania podatku od towarów i usług czyli VAT. Jest to podatek obrotowy, który jest całkowicie odmienny od tego dochodowego.
Plik Kontrolny JPK
Osoby będące czynnymi podatnikami VAT zobowiązani są do comiesięcznej wysyłki pliku kontrolnego do Ministerstwa Finansów. Musi być on wysłany do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Nawet w przypadku wyboru rozliczenia kwartalnego VAT pliki muszą być wysyłane comiesięcznie. [obraz_1]