Kiedy warto udać się na diagnozę autyzmu?
Chociaż autyzm diagnozuje się głównie u dzieci, dotyczy on również osób dorosłych. Dorośli coraz częściej sami konsultują się z diagnostami, by lepiej zrozumieć samego siebie i wiedzieć, w jaki sposób ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Kiedy warto umówić się na wizytę wstępną pod kątem takiej diagnozy? Przede wszystkim wtedy, gdy wszystko wskazuje właśnie na autyzm, a jego charakterystyczne objawy obserwuje się na różnych etapach swojego życia.
Czym jest autyzm i co może o nim świadczyć?
Autyzm jest wrodzonym zaburzeniem o podłożu neurologicznym, często przekazywanym genetycznie. Szerokie spektrum jego objawów u poszczególnych pacjentów występuje w różnym nasileniu i konfiguracji. Oznacza to, że podczas gdy jeden autysta może mieć duże trudności komunikacyjne, drugi pomimo takiej samej diagnozy może niemalże zupełnie ich nie odczuwać, za to zmagać się na przykład z zaburzeniami integracji sensorycznej i nadmierną reakcją na bodźce zewnętrzne.
Wśród najczęściej spotykanych objawów autyzmu wymienia się między innymi:
- trudności ze zrozumieniem sytuacji społecznych, odnalezieniem się w nich i właściwym zachowaniem;
- niechęć do kontaktu wzrokowego, poczucie dyskomfortu podczas bliskości z drugim człowiekiem;
- dosłowne rozumienie komunikatów, w tym aluzji, ironii, żartów czy skrótów myślowych;
- lęki społeczne, potrzeba spędzania czasu w samotności;
- potrzeba stałej rutyny dla poczucia bezpieczeństwa, trudności w zaakceptowaniu zmian;
- intensywne zainteresowania, którym pacjent chce poświęcać ponadprzeciętną ilość czasu;
- nadwrażliwość zmysłów, w tym między innymi nadwrażliwość na dźwięki, dotyk albo zapachy;
- trudności w regulacji własnych emocji;
- wybiórczość pokarmowa i monotonna dieta.
Jak możesz skorzystać na diagnozie autyzmu?
Diagnoza autyzmu w Krakowie dla osób dorosłych to możliwość samodzielnego zapisania się na konsultację, omówienia swoich objawów ze specjalistą i wykonania testów diagnostycznych. Sama świadomość autyzmu pozwoli Ci na lepsze zrozumienie siebie i swoich reakcji w różnych sytuacjach. Nie jest to jednak jedyna korzyść, jaką niesie ze sobą diagnoza.
Autyzm u osób dorosłych często towarzyszy nadpobudliwości psychoruchowej, depresji, lękom społecznym albo zaburzeniom odżywiania czy rytmu dobowego. Jeśli i Ty zmagasz się z tego typu problemami, musisz wiedzieć, że trafna diagnoza może znacząco ułatwić Ci normalne funkcjonowanie. Dzięki niej będziesz w stanie przewidywać własne reakcje, przygotować się na różne, czasami trudne dla siebie okoliczności, a nawet skorzystać z jak najlepiej dobranej farmakoterapii.
Jeśli podczas procesu diagnostycznego specjalista wykluczy autyzm, to również może być dla Ciebie przydatna wskazówka. Będziesz wtedy wiedzieć, że Twoje trudności mają inne podłoże, którego warto dalej szukać. Co więcej, po szczegółowym wywiadzie może zostać Ci zaproponowana na przykład diagnoza zaburzeń osobowości albo ADHD, żeby nakierować Cię na właściwy trop i pomóc Ci znaleźć źródło problemów.
Jak wygląda diagnoza autyzmu i co jest do niej potrzebne?
Diagnoza autyzmu opiera się zwykle na pogłębionym wywiadzie z pacjentem, rozmowie z bliską mu osobą oraz przeprowadzonych testach diagnostycznych jak ADOS-2. Pierwsza wizyta to przede wszystkim długa rozmowa z diagnostą, podczas której będziesz mieć okazję opowiedzieć o wszystkich swoich objawach, a nawet usłyszysz na ich temat niejedno pytanie. Już na tym etapie możesz pomyśleć, kto z Twoich bliskich zna Cię najlepiej i najdłużej, i mógłby wziąć udział w Twojej diagnozie. Specjalista skontaktuje się z tą osobą, by zapytać o kwestie związane z Twoim dzieciństwem albo reakcjami, z których możesz nie zdawać sobie sprawy.
Podczas diagnozy autyzmu niezbędne jest wykonanie odpowiednich testów oraz wizyta psychiatryczna. Dopiero po tych etapach wszystkie otrzymane informacje czy wyniki są zbierane i analizowane, by podczas wizyty podsumowującej móc przedstawić Ci efekt diagnozy i zalecenia. Na wizycie końcowej otrzymasz indywidualną opinię psychologiczną i zaświadczenie lekarskie wydane przez psychiatrę.