Porady odnośnie karmienia szczeniaka
Adopcja młodego psa to ogromna radość, ale też wielka odpowiedzialność dla właścicieli zwierzaka. Jednym z najważniejszych elementów opieki nad nim jest wybór odpowiedniej karmy, która zapewni mu zdrowie, dobre samopoczucie i wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu składniki. Ważna jest nie tylko jakość karmy, ale też częstotliwość podawania pożywienia oraz oczywiście wielkość porcji.
Jaka karma dla szczeniaka?
Wybór pożywienia dla zwierzaka ma ogromny wpływ na jego kondycję i samopoczucie. Kupując karmę powinniśmy przede wszystkim kierować się jej składem i jakością oraz zwrócić uwagę, czy konkretny produkt przeznaczony jest do żywienia młodych zwierząt. Zarówno mokra, jak i sucha karma dla szczeniaka, powinna zwierać więcej składników odżywczych, niż ta przeznaczona dla dorosłych psów, co wynika z innych potrzeb rozwijającego się ciągle organizmu. Pożywienie dla maluchów musi być też lekkostrawne, a jednocześnie łatwe do pogryzienia. Świeżo upieczeni właściciele młodego czworonoga powinni ponadto pamiętać, że wprowadzanie nagłych zmian w jadłospisie szczeniaka może spowodować u niego niestrawność i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przez okres ok. 1 – 2 tygodni po adopcji psiak powinien być więc karmiony tak, jak w „domu rodzinnym”. Jeśli zaś zechcemy zmienić karmę w późniejszym okresie, powinniśmy robić to stopniowo. Na początku dodajemy niewielką ilość wprowadzanego pożywienia do dotychczas stosowanego jedzenia, i z każdym kolejnym dniem zwiększamy nieco porcję nowości.
Jak często powinniśmy karmić szczeniaka?
Ze względu na to, że młode psy mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż ich starsi koledzy, powinny jadać nieco częściej. Psiaki w wieku od 6-8 tygodni karmimy dawką pożywienia podzieloną na 5-6 porcji. Od trzeciego miesiąca życia malucha można tę częstotliwość zmniejszyć do czterech razy na dobę. Psy liczące pięć miesięcy mogą jeść trzy razy na dobę, zaś te powyżej siódmego miesiąca życia zaleca się karmić raz lub dwa razy na dobę, w zależności od potrzeb. Taki podział jest umowny, ponieważ psy ras małych i miniaturowych szybciej osiągają dorosłość, a więc w wieku 8-10 miesięcy, zaś psy ras dużych i olbrzymich – po 18-24 miesiącach. Wielkość porcji pożywienia zależy z kolei od jego rodzaju. Mokre karmy dla szczeniaka zawierają więcej wody od „chrupek”, dlatego są mniej kaloryczne. Aby zapewnić zwierzakowi właściwą ilość pożywienia, rozsądnie jest uwzględnić zalecenia producenta karmy lub skonsultować się z weterynarzem. Wysokiej jakości karmę dla szczeniąt znajdziesz na https://zoopers.pl/.
Stałe pory karmienia
Zarówno szczeniaki, jak i psy dorosłe należy karmić o stałych porach, bo ich przewód pokarmowy przyzwyczaja się do wydzielania enzymów trawiennych o określonych godzinach. Taka regularność jest ważna również ze względu na naukę czystości. Pamiętajmy też, że psy nie powinny jeść bezpośrednio przed dużym wysiłkiem oraz zaraz po aktywnym spacerze czy intensywnej zabawie.