• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5

Praca w służbie więziennej - co warto wiedzieć?

  • więzienie

Kiedy myślimy o służbach mundurowych większość ma na myśli policję lub wojsko. Praca w tych służbach cieszy się uznaniem i zaufaniem społecznym. Warto jednak nie zapominać również o służbie więziennej, która stanowi podstawę bezpieczeństwa i praworządności izolując niebezpiecznych przestępców i starając się ich zresocjalizować. Obecnie jest naprawdę spore zapotrzebowanie na nowych strażników. Jak jednak wygląda praca w służbie więziennej i czy każdy może się jej podjąć? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wymagania stawiane kandydatom

Nie da się ukryć, że nie każdy może pracować w służbie więziennej a wymagania stawiane kandydatom są dość spore. Przede wszystkim dotyczą one wieku oraz wykształcenia. Kandydaci muszą mieć ukończone 21 lat, ale nie więcej niż 35 lat w momencie składania aplikacji. Konieczne jest również posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz nieskazitelnej opinii. Stan zdrowia kandydata musi być bez zarzutu, co jest weryfikowane podczas szczegółowych badań lekarskich. Wymagana jest także odpowiednia kondycja fizyczna, co sprawdzane jest podczas testów sprawnościowych. Nie są to jedyne testy jakim podlegają kandydaci, konieczne jest bowiem również przejście testu wiedzy do służby więziennej. O tym jak wygląda dowiesz się odwiedzając stronę https://odpowiedzi.com.pl/home/20-testy-do-sluzby-wieziennej-testy-do-sw.html. Poza tym kandydaci przechodzą również psychotesty oraz biorą udział w rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzającej ich motywację.

Codzienne obowiązki funkcjonariusza

Podstawowym obowiązkiem funkcjonariusza służby więziennej jest nadzór nad osadzonymi. Obejmuje to kontrolowanie cel, monitorowanie zachowania więźniów, a także przeprowadzanie regularnych przeszukań. Celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osadzonym, jak i personelowi więziennemu. Funkcjonariusze odgrywają także kluczową rolę w procesie resocjalizacji osadzonych. Organizują i prowadzą różnorodne programy resocjalizacyjne, takie jak warsztaty, szkolenia zawodowe, zajęcia edukacyjne czy terapie grupowe. Ich celem jest przygotowanie więźniów do powrotu do społeczeństwa oraz zapobieganie recydywie. Praca w służbie więziennej wiąże się również z prowadzeniem szczegółowej dokumentacji dotyczącej osadzonych. Funkcjonariusze muszą rejestrować wszelkie incydenty, zmiany w stanie zdrowia więźniów, a także postępy w programach resocjalizacyjnych. Wymaga to dużej skrupulatności i dokładności.

Perspektywy rozwoju zawodowego

Służba więzienna oferuje różnorodne ścieżki kariery i możliwości awansu. Funkcjonariusze mogą awansować na wyższe stanowiska, takie jak starszy inspektor, kierownik zmiany czy nawet dyrektor zakładu karnego. Możliwe są również specjalizacje w różnych dziedzinach, na przykład w pracy z młodocianymi przestępcami, terapii uzależnień czy bezpieczeństwie wewnętrznym. Ponadto osoby pracujące w służbie więziennej mają dostęp do licznych szkoleń i kursów, które pomagają im podnosić kwalifikacje. Mogą również liczyć na stałe zatrudnienie, ponieważ w służbie więziennej wciąż brakuje funkcjonariuszy.