• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Pensja i pasja - dla kogo praca jako przedstawiciel handlowy w branży turystycznej będzie idealnym wyborem?

  • plac zamkowy

Wiele osób szuka sposobu na to, jak połączyć pracę z pasją. Jednym z zawodów, które to umożliwiają, jest rola przedstawiciela handlowego w firmie, której działalność wiąże się z zainteresowaniami pracownika. Kochasz turystykę, a do tego masz umiejętności dobrego handlowca? To może być Twój sposób na idealne stanowisko pracy!

Atrakcyjność pracy jako przedstawiciel handlowy

Praca przedstawiciela handlowego wielu osobom kojarzy się z zajęciem pozwalającym zdobywać naprawdę wysokie zarobki. Wszystko dlatego, że handlowcy otrzymują najczęściej atrakcyjne premie od każdej podpisanej umowy, pozyskanego klienta czy sprzedanego asortymentu. To jeden z zawodów, w którym osobiste wyniki pracy i włożone zaangażowanie mają realne przełożenie na grubość portfela pracownika. 

Nic więc dziwnego, że nie brakuje osób chętnych do sprawdzenia się w tej roli. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak podaje, że mediana zarobków na stanowisku przedstawiciela handlowego to w 2023 roku 6 290 zł brutto miesięcznie. Z drugiej strony na rynku zatrudnienia wciąż pojawiają się nowe oferty pracy dla handlowców. 

Ich szeroką dostępność widać na przykład tutaj: https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/krakow;l, gdzie praca oferowana jest w różnorodnych branżach. Oznacza to, że popularność tego zawodu wciąż nie wyczerpuje zapotrzebowania pracodawców na dobrych handlowców. To dobra wiadomość dla pracowników, którzy nie muszą martwić się brakiem wakatów dla siebie. 

Minusy zawodu handlowca

Niemniej praca jako przedstawiciel handlowy ma też, oczywiście, swoje wady. Przede wszystkim to nie takie proste zajęcie. Handlowcy mają styczność z klientami, którzy potrafią być bardzo wymagający. Nie tak łatwo nieustannie pozyskiwać nowych kontrahentów i nakłaniać do zakupu. Nieprzewidywalność tego, ile zarobi się w każdym miesiącu, nie jawi się ponadto, jako zajęcie gwarantujące stabilność finansową. Praca jako przedstawiciel handlowy to zajęcie dla osób, którym nie przeszkadzają właśnie takie aspekty.

Praca dla pasjonatów z branży 

Nie da się też osiągnąć sukcesu w tej branży bez wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Trzeba się nieustannie doszkalać i rozwijać. Wielu skutecznych przedstawicieli handlowych znajduje zatrudnienie w firmach, w których można łączyć cele sprzedażowe z dzieleniem się swoją pasją. 

Nic tak nie pozwala zaufać i skłonić do kupna jak handlowiec dzielący się z klientem swoim autentycznym zamiłowaniem do konkretnych sprzętów, towarów czy usług. Praca w branży turystycznej jest dobra na przykład dla zapalonych amatorów górskich wspinaczek, którzy o profesjonalnym sprzęcie do biwakowania i trekkingu wiedzą wszystko, bo sami regularnie go używają. Wchodzenie w buty klienta nie z przymusu, lecz z autentycznej chęci, to naturalny przepis na sukces. 

Sylwetka skutecznego handlowca

Dobry handlowiec jest niezwykle charyzmatyczną osobą, uprzejmą, zawsze taktowną i o bardzo wysokiej kulturze osobistej. W tej roli sprawdzą się ekstrawertycy lubiący kontakt z innymi ludźmi, czy wręcz, nawet ładujący swoje baterie i czerpiący energię z codziennych interakcji z klientami. Przyda się także ogromny pokład empatii, pozwalający trafnie wczuć się w położenie potencjalnego kupującego. 

Umiejętność przewidywania tego, na czym zależy drugiej stronie, wysoko rozwinięte zdolności negocjacyjne, zimna krew, panowanie nad emocjami czy perswazja to nieodłączne elementy w pracy przedstawiciela handlowego. Aby dostać taką pracę nie zawsze trzeba mieć też kierunkowe wykształcenie. Handlowiec musi być ekspertem, który wie wszystko o danym produkcie lub usłudze i jest w stanie rozwiać każdą wątpliwość klienta. 

Niemniej przedsiębiorstwa wiedzą, że solidne pakiety szkoleń i programy wzajemnej motywacji zespołów to podstawa skutecznie działających działów handlowych. Gotowość do nauki i szybkie przyswajanie wiedzy wystarczą, aby nadrobić ewentualny brak formalnego przygotowania do zawodu. Znacznie bardziej oceniane są naturalne predyspozycje i kompetencje miękkie kandydatów.