Szambo czy oczyszczalnia? Wady i zalety obu rozwiązań
Właściciele czy zarządcy nieruchomości, w tym domów jednorodzinnych, muszę dbać o prawidłowe, czyli zgodne z prawem odprowadzanie ścieków. W większości przypadków istnieje możliwości podłączenia się do ogólnej sieci, ale w wielu miejscach niestety trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Wśród nich na uwagę zasługują oczywiście szamba oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Każda z wymienionych opcji ma swoje mocne i słabe strony, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Niezwykle istotne jest to, aby przy wyborze konkretnego rozwiązania wziąć pod uwagę zarówno indywidualne oczekiwania i potrzeby, jak i możliwości techniczne i terenowe. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa!
Jakie są wady i zalety tradycyjnego szamba?
Jedną z największych zalet tradycyjnego szamba jest stosunkowo niewielki koszt inwestycyjny, na który może pozwolić sobie niemal każdy. Szamba są też niezwykle uniwersalne i sprawdzą się w nawet najtrudniejszych warunkach. Nie ma tutaj znaczenia jakość gleby, wysokość wód gruntowych czy wielkość samej działki. Szambo może obsługiwać zarówno duży dom, jak i zwykły domek letniskowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także na placu budowy, jako tymczasową kanalizację. Niewątpliwą wadą szamba jest to, że trzeba je regularnie opróżniać, a usługa tego typu wiąże się ze znacznymi kosztami w skali całego roku. Mogą one wynieść nawet kilka tysięcy złotych, co jest sporym obciążeniem domowego budżetu.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków - charakterystyka i największe atuty
Jeśli chodzi o kwestie finansowe, ale też logistyczne o wiele lepszym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Instalacje tego typu składają się z zaledwie kilku elementów, w tym z pojemnego zbiornika podzielonego na komory. Proces oczyszczania jest skuteczny i odbywa się z użyciem zasobów naturalnych, dzięki czemu możemy mówić o znacznych walorach ekologicznych. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są z reguły bezawaryjne i bezobsługowe, a także tanie w użytkowaniu, ponieważ jedynym kosztem eksploatacyjnym jest opróżnienie zbiornika z resztek, co odbywa się maksymalnie dwa razy w roku. Minusem takiej inwestycji jest jednak jej koszt, który, w zależności od rodzaju oczyszczalni, może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Szambo czy oczyszczalnia - co wybrać?
Widzimy więc, że podstawową różnicą między szambem a oczyszczalnią jest to, że to pierwsze jest zbiornikiem zamkniętym, w którym nie zachodzą żadne procesy usuwania zanieczyszczeń. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają natomiast charakter przepływowy, a ich zadaniem jest rozkład materii organicznej, redukcja niebezpiecznych związków takich jak azot oraz całkowite pozbycie się wszelkiego typu patogenów. Wybierając między szambem a oczyszczalnią trzeba wziąć pod uwagę m.in. warunki terenowe, własne możliwości finansowe, a także to, ile ścieków generujemy. Należy więc podejść do tej kwestii w sposób indywidualny i przygotować najlepszą możliwą opcję.