• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Upadłość konsumencka - co warto o niej wiedzieć?

Dług - słowo to wywołuje u wielu ludzi ciarki i nie pozwala im zasnąć. A mimo to, wiele osób w Polsce i na świecie ma długi, które musi spłacić. Problem pojawia się wtedy, gdy długi rosną do niebotycznych rozmiarów, których już spłacać się nie da. W takich przypadkach rozwiązaniem może okazać się upadłość konsumencka. Kiedy możliwe jest ogłoszenie upadłości osoby fizycznej? Czym w zasadzie jest upadłość i jak długo trwa całe postępowanie upadłościowe?

  1. Długi, których nie można spłacić - czy warto ogłosić upadłość konsumencką?
  2. Co warto wiedzieć na temat upadłości konsumenckiej?
  3. Ogłoszenie upadłości - w jakich przypadkach jest możliwe?
  4. Postępowanie upadłościowe - jak długo trwa, czego można się spodziewać?
  5. Upadłość konsumencka kancelaria - czy trzeba zgłaszać się do prawnika aby ogłoszenie upadłości konsumenckiej było możliwe?

Długi, których nie można spłacić - czy warto ogłosić upadłość konsumencką?

Czy w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można upatrywać swojej szansy na wyjście z długów? Tak, niemniej jednak proces ten wcale nie jest prosty i szybki. Jeżeli przestałeś radzić sobie ze spłatą długów, to ten rodzaj rozwiązania może okazać się dla ciebie zbawienny. Warto jednak wiedzieć nieco więcej o procesie upadłości konsumenckiej, ponieważ jej ogłoszenie wcale nie oznacza, że skończy się nasza droga ze spłacaniem zobowiązań. Istotna może okazać się przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej pomoc kancelarii specjalizującej się w prowadzeniu tego typu spraw.

Co warto wiedzieć na temat upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to procedura, która została stworzona z myślą o tych, którzy przestali radzić sobie ze spłatą najróżniejszego rodzaju zobowiązań. Po ogłoszeniu upadłości, długi są objęte specjalnym procesem, podczas którego zajmuje się nimi syndyk. Jego zadaniem jest spłata jak największej ich ilości. W tym celu sprzedawana jest masa upadłościowa, a uzyskane w ten sposób środki idą właśnie na spłatę długów. Trzeba więc mieć świadomość, że w ten sposób magicznie nie pozbędziesz się długów, ale nie będziesz już mógł być nachodzony przez windykację. 

Ogłoszenie upadłości - w jakich przypadkach jest możliwe?

Kto może się ubiegać o umorzenie zobowiązań i ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Przede wszystkim mowa tutaj o osobach, które nie prowadzą działalności gospodarczej (a więc są konsumentami) i zaprzestały spłaty swoich długów - co oznacza, że stały się niewypłacalne. Jeżeli więc znalazłeś się w sytuacji, w której nie jesteś już w stanie spłacać swoich wymagalnych, nawet minimalnych zobowiązań, to proces upadłościowy może być dla ciebie rozwiązaniem. 

Postępowanie upadłościowe - jak długo trwa, czego można się spodziewać?

Samo wydanie decyzji o ogłoszenie upadłości przez sąd powinno trwać do trzech miesięcy od złożenia wnioski. W praktyce jednak zdarza się, że trwa to dłużej gdyż termin ten nie jest wiążący dla sądu.  Niemniej jednak dodać do niego trzeba jeszcze okres trwania postępowania właściwego, które prowadzone jest przez syndyka. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy postepowanie to może trwać od 6 miesięcy do nawet kilku lat (skrajne przypadki gdy upadły dysponuje trudno zbywalnym majątkiem). . 

Upadłość konsumencka kancelaria - czy trzeba zgłaszać się do prawnika aby ogłoszenie upadłości konsumenckiej było możliwe?

Teoretycznie nie każdy dłużnik potrzebuje, aby kancelaria prawna czy też jej pełnomocnik zajmował się postępowaniem upadłościowym. Nie jest to wymagane. Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej można więc przygotować się samodzielnie, trzeba jednak znać się na prawie, dysponować wiedzą i czasem do przygotowania niezbędnych formalności.

W praktyce często zdarza się jednak, że osoby starające się ogłosić upadłość konsumencką na własną rękę, nie są wstanie przejść formalności związanych ze skompletowaniem dokumentów i przygotowaniem uzasadnienia wniosku o upadłość. Niejednokrotnie ich sprawy wstrzymują się w momencie gdy sąd już po złożeniu wniosku o upadłość wzywa wnioskodawców do uzupełnienia braków formalnych. Skutkuje to tym, że tracą mnóstwo czasu (rekordziści uzupełnią braki nawet kilka lat) i tak ostatecznie  zgłaszają się do kancelarii po pomoc.