Miejscowości w Polsce
Czorsztyn
Czorsztyn znajduje się w południowej części województwa małopolskiego. Zajmuje obszar około 6 ha, w prawie połowie jest to teren pokryty lasami. Cała Gmina Czorsztyn się z siedmiu sołectw: Czorsztyna, Huby, Kluszkowiec, Maniów, Mizernej, Sromowiec Niżnych i Sromowiec Wyżnych
Dębno
Dębno jest miejscowością położoną nad Jeziorem Czorsztyńskim pomiędzy rzeką Dunajec a Białką. Pierwsze informacje o wsi pochodża z XIII wieku. Największą atrakcja tej miejscowości jest bez wątpienia drewniany gotycki kościół pw. Św. Michała Archanioła z wieku XV.
Dursztyn
Dursztyn jest malowniczą wioską położoną w Pieninach Spiskich u podnóża Żaru, czyli najwyższego szczytu Pienin Spiskich (883 m n.p.m) Położona jest ona na wysokości ok. 700 m n.p.m. w szerokim siodle przełęczy. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa durstein..
Falsztyn
Falsztyn to wieś w gminie Łapsze Nizne położona na północnych stokach Pienin Spiskich. Otoczony jest wapiennymi skalami, w niewielkiej odległości przepływa Dunajec a także znajdują się Zielone Skałki, czyli pasmo skał wapiennych wchodzące w obręb
Frydman
Frydman to wieś położona w gminie Łapsze Niżne w miejscu gdzie rzeka Białka wpada do Zbiornika Czorsztyńskiego. Jedna z najbardziej atrakcyjnych wsi Podtatrza w Polsce, pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.
Grywałd
Grywałd jedna z większych wsi wchodzących w skład gminy Krościenko nad Dunajcem, malowniczo położona w paśmie Gorców u podnóża Lubania. Główna jej część rozciąga się wzdłuż doliny Wąskiego Potoku, uchodzącego do rzeczki Krośniczanki.
Hałuszowa
Hałuszowa jest to wieś położona w gminie Krościenko nad Dunajcem na północnych zboczach Pienin Czorsztyńskich należacych do Pienin Właściwych w dolinie potoku Krośnica.
Huba
Huba najmniejsza wieś położona na terenie gminy Czorsztyn u podnóża południowych stoków Gorców. Leży nad Jeziorem Czorsztyńskim i stanowi doskonałą bazę wypadową w Pieniny i Gorce.
Jaworki
Jaworki wieś łemkowska leżąca u podnóży Pienin Małych w dolinie Grajcarka. W skład wsi wchodzą Biała Woda i Czarna Woda. Atrakcjami turystycznymi wsi są: rezerwat przyrody Wąwóz Homole,
Kacwin
Kacwin wieś położona na Spiszu należąca do gminy Łapsze Niżne. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Przez granicę ze Słowacją sąsiaduje z Osturnią.
Kluszkowce
Kluszkowce wieś w gminie Czorsztyn. Historia Kluszkowiec sięga XIII wieku. Wieś zlokalizowana jest w dolinie potoku Kluszkowianka, w gorczańskim paśmie szczytu Lubania. Kluszkowce już na początku XX wieku są popularną wioską wypoczynkową.
Krościenko nad Dunajcem
Krościenko nad Dunajcem to miejscowość wczasowo - letniskowa w dolinie Dunajca. Krościenko leży na pograniczu Gorców, Beskidu Sądeckiego i Pienin Właściwych co powoduje, że to miejsce staje się magiczne.
Krośnica
Krośnica wieś położona w dolinie rzeki Krośnica, ciągnie się u podnóża Lubania. Należy do gminy Krościenko nad Dunajcem. Wieś rozciąga się na obszarze położonym na wysokości od 550 - 740 m.n.p.m. Powstanie wsi datuje się na wiek XVI
Łapsze Niżne
Łapsze Niżne wieś na Spiszu w dolinie rzeki Łapszanki rozdzielającej Pieniny Spiskie i Magurę Spiską. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII wieku. Z tego okresu pochodzi bowiem tamtejszy kościół .
Maniowy
Maniowy wieś położona w gminie Czorsztyn. Przeniesiona w całości z dna zbiornika wodnego Jezioro Czorsztyńskie na południowe zbocza Gorców. Po powstaniu Zbiornika Czorsztyńskiego stare Maniowy znalazły się zupełnie pod wodą.
Łapsze Wyżne
Łapsze Wyżne wieś należąca do gminy Łapsze Niżne leżąca w dolinie Łapszanki pod Przełęczą Trybską. Pierwsze informacje dotyczące wsi pojawiły się około roku 1589 kiedy to wioska została sprzedana w ręce rodziny węgierskiej Horvathów.
Mizerna
Mizerna wieś położona w gminie Czorsztyn w dolinie potoku Mizerzanka na południowych stokach Gorców i szczytu Lubania. Jej położenie w bliskości Jeziora Czorsztyńskiego spowodowało, że wieś ma bardzo dobrze rozwinięta baze noclegową.
Niedzica
Niedzica jest to miejscowość położona w dolinie rzeczki Niedziczanki leżąca tuż przy zaporze wodnej na Dunajcu, która tworzy sztuczny zbiornik zwany Jeziorem Czorsztyńskim. Niedzica leży także na granicy Pogórza Spisko-Gubałowskiego i Pienin.
Ochotnica Dolna
Ochotnica Dolna i Górna początkowo stanowiły jedną wieś, której dokument lokacyjny w 1416 r. wydał Władysław Jagiełło. Wieś nosiła wtedy nazwę Ochotniczka i składała się z dwóch osad, polskiej i wołoskiej (czy też ruskiej).
Ochotnica Górna
Ochotnica Dolna i Górna początkowo stanowiły jedną wieś, której dokument lokacyjny w 1416 r. wydał Władysław Jagiełło. Wieś nosiła wtedy nazwę Ochotniczka i składała się z dwóch osad, polskiej i wołoskiej (czy też ruskiej).
Sromowce Niżne
Sromowce Niżne bardzo atrakcyjna turystycznie miejscowość położona w Pieninach, na lewym brzegu Dunajca są początkiem Przełomu Pienińskiego, zachwyca malowniczością krajobrazów oraz królującym nad nimi szczytami sławnych Trzech Koron.
Sromowce Wyżne
Sromowce Wyżne malownicza wieś poniżej Jeziora Sromowieckiego. Sromowce Wyżne mają ciekawą genezę powstania. Udział w powstaniu tejże miejskości ma zakon Klarysek, których siedziba znajduje się w Starym Sączu.
Uzdrowisko Szczawnica
Szczawnica leży u stóp góry Bryjarki, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w malowniczej dolinie Dunajca. Ze wszystkich stron wznoszą się górskie zbocza, pokryte iglastymi i modrzewiowymi lasami.
Szlembark
Szlembark to malownicza wioska leżąca u podnóża Gorców. Założna zapewne przez osadników niemieckich póżniej prawdopodobnie należała do wsi Harklowa. Pierwsze informacje o wiosce pojawiają się około XIV wieku. Z okien domostw można oglądać piekna panorame Tatr .
Szlachtowa
Szlachtowa wieś należąca do gminy Szczawnica wnad rzeką Grajcarek. Leży na terytorium Beskidu Sądeckiego określaną dawniej jako Ruś Szlachtowską. Na terenie wsi znajduje się cerkiew grekokatolicka.
Trybsz
Trybsz wioska należąca do gminy Łapsze Niżne położona na Spiszu pomiędzy Pieninami Spiskimi i Pogórzem Spiskim. Można tu podziwiać widoki na Pieniny , Gorce i Tatry.Pierwsze informację o wsi pojawiają się około XVI wieku
Tylmanowa
Tylmanowa została założona w 1336 r. przy szlaku handlowym wiodącym na Spisz. Jej nazwa pochodzi od imienia zasadźcy wsi Tylmana. Wieś lokowana na prawie magdeburskim. Wieś początkowo należała do Klarysek a później weszła w skład starostwa czorsztyńskiego.